כך נבחר ביטוח בריאות בחו"ל

   

כך נבחר ביטוח בריאות בחו"ל

אתם נוסעים לחוץ לארץ לטיול תרמילים, או סתם לנופש? הנה כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמצטיידים בביטוח נסיעות.

נסיעה לחו"ל, חוויה שבדרך כלל כרוכה בהנאה מרובה, עלולה להפוך במחי יד לסיוט - אם כתוצאה מתאונה, ואם מסיבה אחרת שבגינה נזקקים לטיפול רפואי, שכרוך לעיתים בניתוח, באשפוז ובהוצאות נלוות.

עלויות הטיפול הרפואי גבוהות מאוד, בעיקר במערב אירופה ובצפון אמריקה, ועלולות להסתכם באלפי ואף בעשרות אלפי דולרים. בנוסף, עצם ההימצאות במצב רפואי ירוד בסביבה זרה, כשאיננו יודעים מאומה על רמת הרופאים במקום (בעיקר כשמדובר בארצות מתפתחות), גורמת לחרדה ומחמירה את הבעיה, הקשה ממילא.

לרוב אנו מצטיידים בצאתנו לחו"ל בביטוח נסיעות. חלק מאיתנו מסתפקים בביטוח שניתן אוטומטית למחזיקי כרטיסי אשראי לסוגיהם, אחרים טורחים לרכוש ביטוח בחברת ביטוח באמצעות סוכן או דרך קופות החולים. ייאמר מיד, ביטוח הנסיעות שמהווה חלק מההטבות שניתנות למחזיקי כרטיסי אשראי הוא לרוב מינימלי, ומומלץ מאוד לבדוק היטב האם הוא מספק את הצרכים.

ביטוח נסיעות כולל בעיקר שני מרכיבים: האחד עוסק בנזקי רכוש, והשני בנזקי גוף. מעטים מאיתנו טורחים לקרוא בעיון את פרטי פוליסת הביטוח ואילו כיסויים כלולים בה. כשנזקקים לטיפול רפואי מתברר בדרך כלל שרק חלק ממנו מכוסה בפוליסה.

לבעלי פוליסות ביטוח בריאות בארץ כדאי לבדוק האם הפוליסה מכסה ניתוחים (וכל מה שכרוך בניתוח, כגון אשפוז, צוות רפואי, תרופות) גם בארץ וגם בחו"ל. אם אין כיסוי לחו"ל, מומלץ מאוד להוסיף כיסוי זה. כמו כן כדאי לקרוא בעיון מה כולל הכיסוי לחו"ל והאם הוא מוגבל בסכומי ביטוח או בהגבלות אחרות.

עקרונית, מי שתבע את פוליסת ביטוח הבריאות לא יכול לתבוע על אותו טיפול גם את פוליסת ביטוח הנסיעות, כיוון שאין כפל ביטוח. ואולם יש כיסויים שנמצאים בפוליסה אחת ולא נמצאים בשנייה ולהפך, ובמקרה כזה ניתן בהחלט לתבוע את שתי הפוליסות.

עוד שלוש הערות בנושא:

  1. לאנשים מבוגרים ולחולים כרוניים יש הגבלות והחרגות רבות, ומומלץ שיפנו לסוכן ביטוח שמומחה בתחום זה, כדי שיציע פתרון מתאים.
  2. קיימות תוכניות ביטוח מיוחדות עבור היוצאים לחו"ל לפרקי זמן ממושכים (בעיקר צעירים שיוצאים לאזורים אטרקטיביים תיירותית אך מסוכנים בריאותית), וכדאי להם, ובעיקר להוריהם, להתעניין בהן. שוב, כדאי לברר בסוכנויות ביטוח שהתמחו בכך, או אפילו בחנויות למטייל, שם ניתן לקבל פרטים היכן כדאי לרכוש ביטוח כזה.
  3. ליוצאים לגלישות סקי מומלץ לשלם עבור תוספת שמכסה תאונות סקי, היות שבפוליסה סטנדרטית אין לכך כיסוי.