איך לצאת לחו"ל ולחזור בשלום

   

איך לצאת לחו"ל ולחזור בשלום

מיתון או לא מיתון, גם הקיץ יוצא עם ישראל בהמוניו לחופשה בחו"ל.

את מסלול הטיול ואת האתרים המיועדים אנחנו מתכננים בדרך כלל בצורה מדוקדקת הרבה לפני שאנחנו עולים על המטוס, אך לנסיעה לחו"ל יש גם צד פחות נעים "כאבי הראש" השונים של הפרטים הטכניים, שאולי ההתעסקות איתם אינה מענגת כמו בחינת המפה לסימון המסלול, אך מי שמזניח אותם עלול לבזבז זמן יקר, כסף ולפעמים הרבה יותר מכך, במה שאמור להיות טיול נטול דאגות.

ביטוחי הנסיעות הם דוגמה לכאב ראש שיש להסדיר לפני היציאה מהארץ. לנוסע לחו"ל ולא משנה אם היעד הוא פרובאנס או הרי נפאל כדאי שיהיה ביטוח בריאות כלשהו, למקרה שמשהו ישתבש. במדינות מסוימות, אפילו בעיה רפואית פעוטה (כמו צינון וכיו"ב) יכולה להסתכם בהרבה מאוד כסף תרופות, ביקור רופא וכו'. בארץ אנחנו לא מתייחסים לכך, כי כולנו מבוטחים בקופות החולים, אך במדינה זרה זה יכול להיגמר בסכומים אסטרונומיים.
ביטוח נסיעות לחו"ל של חברות האשראי

לא כולם מודעים לכך, אך לרובנו יש כבר ביטוח נסיעות לחו"ל מבלי שנקפנו אצבע: חברות האשראי מנפיקות אוטומטית ביטוח כזה לכל מי שמחזיק כרטיס אשראי בינלאומי. הביטוח תקף לנסיעות של עד 4 5 יום, ללא הגבלת מספר הנסיעות.לביטוח הזה יתרון אחד גדול על כל הביטוחים של חברות הביטוח הוא ניתן לנו חינם ואוטומטית. אבל, כפי שאומרים בתשלובת ישראכרט, "הביטוח הזה הוא ביטוח קולקטיבי, ועל כן הוא כללי ולא מכסה את הכל. אם אתה בריא, ואין בעיות מיוחדות אתה יכול להסתמך על הביטוח הזה. אבל חלק מהנוסעים לחו"ל סובלים מבעיות רפואיות שונות, שהביטוח לא יכסה אותן, ויש צורך לרכוש הרחבה". בנוסף, חשוב לזכור שהביטוח תקף רק לגבי בעל הכרטיס עצמו, ולא תופס לגבי בני משפחתו או מלוויו. גיורא זיבצנר, סמנכ"ל תאונות אישיות בחברת הביטוח AIG, אומר ש"גבולות האחריות נמוכים יחסית, ויש הגבלות שונות כמו מצב רפואי קיים, הגבלות במקרה של קטסטרופות ועוד כיוצא באלה דברים שכדאי לבדוק".

חריגים והגבלות

אך חריגים והגבלות קיימים בכל סוגי הביטוחים, בוודאי שבבסיסיים שבהם. גם הביטוחים שמעניקות חברות האשראי השונות אינם אחידים, והם משתנים מחברה לחברה. לכן אין מנוס מלבדוק טוב טוב את הביטוח לפני הנסיעה (את הפוליסה של חברות האשראי אנחנו מקבלים עם כרטיס האשראי, או שאפשר ל בקש אותה מהחברה).

מה ראוי לבדוק?

מהם גבולות הכיסוי? (עד איזה סכום מכסה הביטוח בעבור יום אישפוז, ביקור רופא, תרופות וכיו"ב) באילו מצבים הביטוח אינו תקף? (פה יש לשים לב בעיקר לסעיף "החמרה של מצב רפואי קיים" אם יש לכם לחץ דם, או עברתם ניתוח או כל תחלואה אחרת בחודשים האחרונים כדאי לברר את התנאים ולבצע הרחבה, אם צריך); מה עם פעילויות שונות (ספורט אתגרי, ספורט חורף וכו'); ומה הכיסוי הביטוחי של הכבודה (תכשיטים, מחשבים נישאים ושאר פריטים יקרי ערך בדרך כלל אינם מבוטחים בביטוחים הבסיסיים). את ההרחבה, כדאי לזכור, אפשר לבצע גם דרך חברות האשראי, כך שאת הביטוח הבסיסי זה שבחברות הביטוח יעלה כ-1.5 דולר ליום תקבלו חינם, ועל ההרחבה תשלמו. או שאפשר לבצע ביטוח בסיסי ומורחב אצל חברות הביטוח. אי אפשר לקבוע מה יותר טוב זה תלוי בצרכים של המבוטח, במטרת הנסיעה, בערך הכבודה שהוא נושא ובמצבו הבריאותי.